Beste leden van het stadsbestuur en stadscommissie,
Graag willen wij, een groep bewoners van de Nieuwmarkt/Lastage buurt, kenbaar maken dat wij het niet eens zijn met het opheffen van de 19 parkeerplekken op de Binnenkant en de 7 parkeerplekken op de Kalkmarkt.
De stad moet leefbaar zijn voor iedereen en daarom willen wij als bewoners onze stem laten horen omdat de opheffing grote gevolgen heeft op ons dagelijks leven. Velen van ons hebben de auto dagelijks en soms meerdere malen per dag nodig voor werk, studie en/of zorg.
Daarnaast moeten wij bereikbaar blijven voor bezorgers, monteurs en ondernemers die het vaak laten afweten als zij weten dat er geen parkeermogelijkheid in de buurt is.
De bewoners hebben het gevoel dat het besluit al genomen is en dat er geen rekening wordt gehouden met de invloed die dit plan heeft op het dagelijkse leven en de bedrijvigheid voor ondernemers. De lijst van de 55 bewoners van de Binnenkant, die het eens zijn met het opheffen van de 26 parkeerplekken, wordt als leidend gezien om een beeld te schetsen van de situatie. Echter de opheffing van deze 26 parkeerplekken heeft betrekking op meer mensen dan de Binnenkant. Dit gaat alle bewoners en ondernemers aan uit de buurt voor de komende 10 jaar tot de nieuwe herinrichting definitief wordt. Tijdens de bewonersbijeenkomst werd duidelijk dat het voorstel tot opheffing, enkel tot doel had om de auto uit de stad te weren.
In de afgelopen jaren zijn al heel veel parkeerplekken verdwenen in de straten van de onze buurt (Prins Hendrikkade-twee zijden, Koningsstraat, Recht Boomsloot, Oude Waal, Kromboomsloot, Geldersekade, een groot aantal op de Binnenkant zelf etc). Hiervoor in de plaats is er weinig tot geen alternatief geboden vanuit de gemeente. Tijdens de bewonersbijeenkomst werd er gesproken over de parkeerbalans in de buurt. Deze is in onze beleving als bewoners zoek, er werd gesproken over 1000 vergunningen voor 800 parkeerplekken op straat waarvan 150 bijzondere plekken zijn zoals o.a. invalide plekken. In de 650 overgebleven parkeerplekken zijn er ook nog plekken gereserveerd voor verschillende deelauto’s naast het feit dat ze ook de gewone parkeerplekken mogen gebruiken. Uit informatie van de gemeente blijkt dat van die 650 plekken ook nog eens 15% bezet wordt door toerisme (in onze beleving vele malen hoger). Dit houdt in dat slechts de helft van de vergunninghouders in een best case scenario een kleine kans maakt om te kunnen parkeren op de huidige plekken waar in 2023 wel €600,- per vergunning voor wordt betaald.
Nu zijn er alternatieven geboden om in de Oosterdok garage en in de Piet Hein garage te parkeren. Ondanks dat wij blij zijn met deze alternatieven, is de reistijd vanaf de IJ-tunnel dagelijks 30 tot 45 minuten om deze te bereiken en eenmaal voor de slagboom, komt het regelmatig voor dat de garages vol zijn. De afstand vanaf de Kromme Waal tot de Piet Hein garage is volgens Google Maps 1,4 km, op een enkele reis is dat maar liefst 20 minuten lopen. Door de afgelegen ligging wordt de route niet als veilig ervaren in het donker.
Vooral de leefbaarheid en luchtkwaliteit baart ons zorgen in het centrum, sinds de rijbaan voor Centraal Station is afgesloten, is er congestie op de Prins Hendrikkade en is de luchtkwaliteit behoorlijk afgenomen. Als alle bewoners nu geacht worden in de garages te parkeren, zal de file langer worden en dus meer uitstoot opleveren. Voorheen waren er 3 routes om richting de snelweg te gaan: richting West via de achterzijde van Centraal Station, richting Noord via de Prins Hendrikkade en Oost via de Oude Waal & Jodenbreestraat naar de Wibautstraat. Sinds de rij richting veranderd is op de Oude Schans moet al het verkeer naar de Prins Hendrikkade. Dit zorgt voor meer congestie en rijbewegingen.
Om de leefbaarheid in de Nieuwmarkt/Lastage buurt te verhogen, zou er juist gekeken moeten worden naar alternatieven, zoals de buurt alleen toegankelijk te maken voor bewoners en bestemmingsverkeer, door middel van intelligente palen.
Dit zal voor minder verkeer zorgen (betere luchtkwaliteit), de bestaande parkeerplaatsen zouden dan bezet worden door vergunninghouders (gezonde parkeerbalans) en voor minder overlast zorgen (toerisme en rijbewegingen van auto's). Op dit moment wordt de Binnenkant vaak gebruikt als sluiproute om de file te vermijden op de Prins Hendrikkade.
Wat ook een grote impact heeft op de buurt is het toerisme, of ze nu per auto of te voet komen, de hoeveelheid is veel te intens voor het karakter van de buurt.
De weinige parkeerplekken die er nog zijn, worden vaak bezet door buitenlandse kentekens. Het gedrag van vele toeristen die per auto onze wijk bezoeken is zorgelijk, ze slapen in de auto, deponeren vuilnis op de kade/stoep en gebruiken onze gevels vaak om zich te ontdoen van hun behoeften. Daarbij is het ook gepaard met het gebruik van drugs en of alcohol, waardoor er onveilige situaties ontstaan. Daarnaast respecteren zij de invalide, car share vakken en de stoep niet. Regelmatig parkeren zij op de stoep bij het Amrath hotel waardoor de hulpdiensten er bij nood niet langs kunnen. Nu de Corona maatregelingen zijn opgeheven, is het massa toerisme toegenomen, ze worden met grote tour bussen afgezet op de Prins Hendrikkade. Te voet gaan ze in grote groepen de wijk in, door de breedte van de stoep op de Binnenkant en de Oude Waal wordt er voor een alternatieve route gekozen om richting de Wallen te gaan. De beperkte ruimte en de geparkeerde auto’s dienen als het ware als een buffer, opdat de toeristen niet blijven hangen in de straat (vorm van crowd management). Wij zijn daarom juist blij met de parkeervakken. Daar waar de parkeerplekken zijn opgeheven, zijn plantenbakken neergezet, die een uitstekende plek voor de toerist blijken, om te gaan zitten en een maaltijd te nuttigen. Vaak zonder het netjes achter te laten, tot grote ergernis van de bewoners van de woonboten en tot grote genoegen van ongedierte.
Door de initiatiefnemers en de gemeente wordt beweerd dat de stoep niet breed genoeg zou zijn voor 2 voetgangers of mensen met een beperking en zij daardoor noodgedwongen de weg op moeten. Nu is er al een behoorlijk stuk brede stoep op de Binnenkant, de vrije weg wordt daar beperkt doordat juist dààr de vuilnis en het grof vuil wordt gedeponeerd. Ondanks de vele fietsnietjes die op de kade zijn geplaatst (ten koste van parkeerplekken) is er een wildgroei aan fietsen op de stoep. Hierdoor is er alsnog geen vrije doorgang mogelijk.
De stoep wordt ook door de bewoners als een extensie van hun woning gebruikt door gevel tuintjes aan te leggen (hoe schattig ze ook zijn) en doordat men bij mooi weer, tafels en stoelen neerzet om van de zon te genieten. Ten tijde van de Corona maatregelen is het gebleken dat dit juist voor overlast zorgde doordat er tot diep in de nacht wordt nagetafeld of geborreld, zeker bij de verschillende studentenhuizen op de Binnenkant en de Kalkmarkt.
Graag willen wij het stadsbestuur en de commissie vragen te kijken naar "the bigger picture" om de leefbaarheid te verhogen in de buurt en niet enkel voor een korte termijn oplossing te kiezen die toevallig de politieke doelstelling van het verbreden van de stoepen waarmaakt. We hopen dat u openstaat voor onze bezorgdheid en input, zodat we de buurt voor iedereen leefbaar houden.
De bewoners en ondernemers van Nieuwmarkt/Lestage
Helaas is gebleken dat de QR-code in de buurtbrief niet naar behoren werkt. Hierdoor kan het zijn dat u de petitie niet via de QR-code heeft kunnen openen.
Mijn excuses voor het ongemak..
26 MAART '26 IS ER EEN INLOOPAVOND OVER DE WINDTURBINES OP CATTENBROEK IN HET KRUISPUNT IN LINSCHOTEN. KOM ALLEMAAL EN UIT JE ZORGEN! .
Hier gaat het om, de Joint Letter of Intent Tata Steel. Te vinden als bijlage bij een aanstaand debat erover..
Datum nog niet vastgesteld.
De Tweede Kamer besloot wel om in gesprek te gaan met omwonendenorganisaties Frisse Wind, Dorpsraad Wijk aan Zee en Gezondheid op 1. Steun hen ook.
In het AD staat: Kabinet komt miljarden tekort en wil automobilist en bedrijven mee laten betalen aan infrastructuur. Drie jaar na het lanceren van deze petitie.
Met de zin: "In Frankrijk is er een wet waarmee gemeenten bedrijven kan laten meebetalen aan betere infrastructuur of ov. "Werkgevers profiteren er immers van dat hun personeel goed op het werk komt." "
Beter laat dan nooit dat het inzicht doorbreekt
Alle betroffen bewoners hebben half maart per brief een uitnodiging ontvangen van de Gemeente Enschede om op 30 maart of 2 april aanstaande van 09:00 tot 12:00 in het Kompas tijdens een Inloopspreekuur hun bezwaren tegen aanpassing van lijn 2 kenbaar te maken en te kijken naar een mogelijk (tijdelijk) alternatief. Bent u niet de gelegenheid? Mail dan naar info@wijkteamsenschede.nl
En natuurlijk blijven wij ons inzetten voor een duurzame oplossing! Dit staat voor 30/03 op de agende van de Wijkraad.
We houden vinger aan de pols - iedereen merkt nu de gevolgen van de aangepaste lijn 2; LIJN 2 MOET TERUG !!!
Het onderzoek naar het tracé voor energiekabels op Schiermonnikoog laat zowel letterlijk als figuurlijk diepe sporen na. De voorbereidende werkzaamheden maken al zichtbaar welke ingrijpende gevolgen de uiteindelijke aanleg zal hebben voor Nationaal Park Schiermonnikoog.
Kunstenares Stella van Acker bezocht het gebied en schrok van wat zij aantrof.
In de Dorpsbode beschrijft zij haar ervaring: ‘Langs bandensporen liep ik richting de duinen. Daar trof ik twee tenten, twee Land Rovers en tafels vol apparatuur. Bij de slenk waren mensen bezig een tracé uit te zetten. Zij stonden mij te woord. Aanvankelijk kreeg ik een ingestudeerd verhaal te horen, maar er was ook oprecht begrip. Een van de medewerkers gaf toe onder de indruk te zijn van de onverwachte schoonheid van deze plek. Ik liep verder, richting het wad, en ging zitten. Boven mijn hoofd hing een leeuwerik, zingend in de lucht. Het besef drong tot me door dat ik hier voorlopig niet meer zal kunnen komen. Ook de vrijheid van deze vogel zal worden aangetast. Waarschijnlijk zal de leeuwerik hier dit voorjaar niet meer broeden. In stilte zat ik in de stralende schoonheid van de kwelder. Toen hoorde ik in de verte geroep: zeven wilde zwanen vlogen over. Het was troostend en vervulde mij met diepe vreugde. Het voelde als een teken. De natuur zal mij altijd blijven ontroeren. Daarna liep ik terug naar het strand. Een van de mannen wenste mij, wat verlegen, sterkte. Even later startte een motor. Het leek alsof zij hadden gewacht tot ik vertrok. Misschien was ik net op tijd om afscheid te nemen.’
U kunt t/m 30 april 2026 reageren op de concept Notitie Reikwijdte en Detailniveau (NRD). Daarin wordt beschreven wat onderzocht wordt en hoe dat gedaan wordt. Meer informatie: www.rvo.nl/noz-doordewind
Vandaag heeft het Internationaal Energieagentschap aanbevelingen gedaan om de gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten te beperken. Het stimuleren van het openbaar vervoer wordt daarbij nadrukkelijk genoemd. Het landelijke ov-ticket is in Duitsland een succes gebleken en zou ook in Nederland kunnen worden ingezet om dreigende problemen te voorkomen.
Op dit moment zijn de 500 ondertekeningen ruimschoots gepasseerd (540 om precies te zijn), een heel mooi aantal!
.