U, de petitionaris

Nieuws

Begeleidende brief bij de petitie

Beste leden van het stadsbestuur en stadscommissie,

Graag willen wij, een groep bewoners van de Nieuwmarkt/Lastage buurt, kenbaar maken dat wij het niet eens zijn met het opheffen van de 19 parkeerplekken op de Binnenkant en de 7 parkeerplekken op de Kalkmarkt.

De stad moet leefbaar zijn voor iedereen en daarom willen wij als bewoners onze stem laten horen omdat de opheffing grote gevolgen heeft op ons dagelijks leven. Velen van ons hebben de auto dagelijks en soms meerdere malen per dag nodig voor werk, studie en/of zorg.

Daarnaast moeten wij bereikbaar blijven voor bezorgers, monteurs en ondernemers die het vaak laten afweten als zij weten dat er geen parkeermogelijkheid in de buurt is.

De bewoners hebben het gevoel dat het besluit al genomen is en dat er geen rekening wordt gehouden met de invloed die dit plan heeft op het dagelijkse leven en de bedrijvigheid voor ondernemers. De lijst van de 55 bewoners van de Binnenkant, die het eens zijn met het opheffen van de 26 parkeerplekken, wordt als leidend gezien om een beeld te schetsen van de situatie. Echter de opheffing van deze 26 parkeerplekken heeft betrekking op meer mensen dan de Binnenkant. Dit gaat alle bewoners en ondernemers aan uit de buurt voor de komende 10 jaar tot de nieuwe herinrichting definitief wordt.  Tijdens de bewonersbijeenkomst werd duidelijk dat het voorstel tot opheffing, enkel tot doel had om de auto uit de stad te weren.

In de afgelopen jaren zijn al heel veel parkeerplekken verdwenen in de straten van de onze buurt (Prins Hendrikkade-twee zijden, Koningsstraat, Recht Boomsloot, Oude Waal, Kromboomsloot, Geldersekade, een groot aantal op de Binnenkant zelf etc). Hiervoor in de plaats is er weinig tot geen alternatief geboden vanuit de gemeente. Tijdens de bewonersbijeenkomst werd er gesproken over de parkeerbalans in de buurt. Deze is in onze beleving als bewoners zoek, er werd gesproken over 1000 vergunningen voor 800 parkeerplekken op straat waarvan 150 bijzondere plekken zijn zoals o.a. invalide plekken. In de 650 overgebleven parkeerplekken zijn er ook nog plekken gereserveerd voor verschillende deelauto’s naast het feit dat ze ook de gewone parkeerplekken mogen gebruiken. Uit informatie van de gemeente blijkt dat van die 650 plekken ook nog eens 15% bezet wordt door toerisme (in onze beleving vele malen hoger). Dit houdt in dat slechts de helft van de vergunninghouders in een best case scenario een kleine kans maakt om te kunnen parkeren op de huidige plekken waar in 2023 wel €600,- per vergunning voor wordt betaald.

Nu zijn er alternatieven geboden om in de Oosterdok garage en in de Piet Hein garage te parkeren. Ondanks dat wij blij zijn met deze alternatieven, is de reistijd vanaf de IJ-tunnel dagelijks 30 tot 45 minuten om deze te bereiken en eenmaal voor de slagboom, komt het regelmatig voor dat de garages vol zijn. De afstand vanaf de Kromme Waal tot de Piet Hein garage is volgens Google Maps 1,4 km, op een enkele reis is dat maar liefst 20 minuten lopen. Door de afgelegen ligging wordt de route niet als veilig ervaren in het donker.
Vooral de leefbaarheid en luchtkwaliteit baart ons zorgen in het centrum, sinds de rijbaan voor Centraal Station is afgesloten, is er congestie op de Prins Hendrikkade en is de luchtkwaliteit behoorlijk afgenomen. Als alle bewoners nu geacht worden in de garages te parkeren, zal de file langer worden en dus meer uitstoot opleveren. Voorheen waren er 3 routes om richting de snelweg te gaan: richting West via de achterzijde van Centraal Station, richting Noord via de Prins Hendrikkade en Oost via de Oude Waal & Jodenbreestraat naar de Wibautstraat. Sinds de rij richting veranderd is op de Oude Schans moet al het verkeer naar de Prins Hendrikkade. Dit zorgt voor meer congestie en rijbewegingen.

Om de leefbaarheid in de Nieuwmarkt/Lastage buurt te verhogen, zou er juist gekeken moeten worden naar alternatieven, zoals de buurt alleen toegankelijk te maken voor bewoners en bestemmingsverkeer, door middel van intelligente palen.

Dit zal voor minder verkeer zorgen (betere luchtkwaliteit), de bestaande parkeerplaatsen zouden dan bezet worden door vergunninghouders (gezonde parkeerbalans) en voor minder overlast zorgen (toerisme en rijbewegingen van auto's). Op dit moment wordt de Binnenkant vaak gebruikt als sluiproute om de file te vermijden op de Prins Hendrikkade.

Wat ook een grote impact heeft op de buurt is het toerisme, of ze nu per auto of te voet komen, de hoeveelheid is veel te intens voor het karakter van de buurt.

De weinige parkeerplekken die er nog zijn, worden vaak bezet door buitenlandse kentekens. Het gedrag van vele toeristen die per auto onze wijk bezoeken is zorgelijk, ze slapen in de auto, deponeren vuilnis op de kade/stoep en gebruiken onze gevels vaak om zich te ontdoen van hun behoeften. Daarbij is het ook gepaard met het gebruik van drugs en of alcohol, waardoor er onveilige situaties ontstaan. Daarnaast respecteren zij de invalide, car share vakken en de stoep niet. Regelmatig parkeren zij op de stoep bij het Amrath hotel waardoor de hulpdiensten er bij nood niet langs kunnen. Nu de Corona maatregelingen zijn opgeheven, is het massa toerisme toegenomen, ze worden met grote tour bussen afgezet op de Prins Hendrikkade. Te voet gaan ze in grote groepen de wijk in, door de breedte van de stoep op de Binnenkant en de Oude Waal wordt er voor een alternatieve route gekozen om richting de Wallen te gaan. De beperkte ruimte en de geparkeerde auto’s dienen als het ware als een buffer, opdat de toeristen niet blijven hangen in de straat (vorm van crowd management). Wij zijn daarom juist blij met de parkeervakken. Daar waar de parkeerplekken zijn opgeheven, zijn plantenbakken neergezet, die een uitstekende plek voor de toerist blijken, om te gaan zitten en een maaltijd te nuttigen. Vaak zonder het netjes achter te laten, tot grote ergernis van de bewoners van de woonboten en tot grote genoegen van ongedierte.  

Door de initiatiefnemers en de gemeente wordt beweerd dat de stoep niet breed genoeg zou zijn voor 2 voetgangers of mensen met een beperking en zij daardoor noodgedwongen de weg op moeten. Nu is er al een behoorlijk stuk brede stoep op de Binnenkant, de vrije weg wordt daar beperkt doordat juist dààr de vuilnis en het grof vuil wordt gedeponeerd. Ondanks de vele fietsnietjes die op de kade zijn geplaatst (ten koste van parkeerplekken) is er een wildgroei aan fietsen op de stoep. Hierdoor is er alsnog geen vrije doorgang mogelijk.

De stoep wordt ook door de bewoners als een extensie van hun woning gebruikt door gevel tuintjes aan te leggen (hoe schattig ze ook zijn) en doordat men bij mooi weer, tafels en stoelen neerzet om van de zon te genieten. Ten tijde van de Corona maatregelen is het gebleken dat dit juist voor overlast zorgde doordat er tot diep in de nacht wordt nagetafeld of geborreld, zeker bij de verschillende studentenhuizen op de Binnenkant en de Kalkmarkt.

Graag willen wij het stadsbestuur en de commissie vragen te kijken naar "the bigger picture" om de leefbaarheid te verhogen in de buurt en niet enkel voor een korte termijn oplossing te kiezen die toevallig de politieke doelstelling van het verbreden van de stoepen waarmaakt. We hopen dat u openstaat voor onze bezorgdheid en input, zodat we de buurt voor iedereen leefbaar houden. 

De bewoners en ondernemers van Nieuwmarkt/Lestage

Aanbieding

Op 8 oktober 2025 heeft SGW de petitie aangeboden aan gedeputeerde Saskia Boelema van Provincie N-Brabant. De gedeputeerde is blij met onze vraag om aandacht voor de PFAS.

+Lees meer...

Die blijft nodig en gebruikt zij om verder te komen met de PFAS. SGW gaat ook door, wij gaan aangifte doen tegen Sabic over de PFAS lozing en gaan in beroep tegen de Omgevingsvergunning bij de Raad van State. Ook in procedures voor Indaver (honderden kilo's ukk in de Westerschelde) en voor CFS B.V. in Weert (50 kilo PFAS in Zuid-Willemsvaart) zijn wij betrokken.

Bedankt voor uw ondersteuning van de petitie. Helaas blijft dat nog steeds nodig want de overheid gaat onverdroten door met vergunningen voor PFAS emissies afgeven.

Petitie bereikt het nieuws in Nissewaard

Kolonie vleermuizen ‘verhuist’ om sloop van lege Marckenburgh mogelijk te maken.

Nissewaard krijgt toestemming voor de sloop van een al jaren leegstaand verzorgingshuis in Spijkenisse als de vleermuizenkolonie die er verblijft ‘verhuist’. En dat gaat lukken, is de overtuiging.

+Lees meer...

Alleen maakt dat niet iedereen blij.

Al jaren staat ontwikkelaar Herkon in de startblokken om de Nieuwe Marckenburgh te bouwen, 164 woningen in drie tegen elkaar aan staande, in hoogte verschillende woongebouwen. Alleen mag het vroegere, leegstaande verzorgingshuis De Marckenburgh dat nu letterlijk in de weg staat, niet gesloopt worden, zolang daar vleermuizen zitten

Grootste kolonie van Nederland Bij verschillende pogingen een vergunning te krijgen kreeg de gemeente steeds te horen dat de dieren beschermd zijn. Experts telden meer dan duizend vleermuizen van verschillende soorten. In De Marckenburgh huist daarmee de grootste kolonie van Nederland.

In recente gesprekken van de gemeente, Herkon en ecologen met de provincie en de omgevingsdienst Haaglanden is een oplossing voorgesteld waarover de partijen het eens zijn geworden, meldt wethouder Chris Hottentot (Nissewaard Lokaal) in een memo.

We gaan de vleermuizen niet vangen, maar we hebben de afgelopen maanden nestkasten in de omliggende wijk opgehangen, zodat de vleermuizen zich op een natuurlijke wijze kunnen verplaatsen. Ze hebben dus een plek waar ze zich veilig kunnen huisvesten”, legt hij maandag uit.

Kans op bezwaar In het gesprek beloofden ecologen alles nauwlettend te volgen om te voorkomen dat de regels van de benodigde natuurvergunning worden overtreden. De verwachting van alle partijen is dat de vergunning nog dit jaar wordt verstrekt. Natuurorganisaties hebben al wel aangegeven ze hem kritisch zullen lezen en indien nodig bezwaar zullen maken.

Zodra de natuurvergunning binnen is, zal begin volgend jaar de sloopvergunning voor De Markenburgh worden aangevraagd.

ONS, de grootste fractie in de gemeenteraad van Nissewaard, claimt dat het samen met de ChristenUnie/SGP de zaak heeft bespoedigd. De partijen dienden voor het zomerreces de motie ‘Inwoners boven vleermuizen’ in met de opdracht aan het college om de druk op de omgevingsdienst en de provincie op te voeren. Die motie werd met een grote meerderheid aangenomen.

ONS-raadslid Martin Polder is blij met de doorbraak die er zo snel is bereikt: „Het kan toch niet zo zijn dat een mooi nieuwbouwplan met zeer nodige huur- en koopappartementen jaren stil blijft liggen omdat vleermuizen toevallig die plek hebben uitgekozen om te verblijven?”, zegt hij.

Voor de dierenvoedselbank en de stichting Samen voor Elkaar Nissewaard zijn de druiven zuur. Beide vrijwilligersorganisaties mogen van eigenaar Woonzorg in De Marckenburg blijven tot het gesloopt wordt. Nu dat er volgend jaar aan zit te komen, moeten zij op zoek naar een nieuw onderdak.

,,We weten dat we hier tijdelijk zitten, we snappen het belang van het bouwen van woningen voor onze inwoners, maar we willen wel dat het hele proces zorgvuldig gebeurt”, zegt Anita Verweij, naast raadslid voor Lijst-Verweij ook oprichter van de dierenvoedselbank. ,,We willen dat de gemeente zich bij de verplaatsing van de vleermuizen aan de regels houdt. We hebben een zorgplicht naar dieren.”

Bewoner Troy Lelienhof uit Spijkenisse is vijf dagen geleden een burgerinitiatief begonnen om de dierenvoedselbank en Samen voor Elkaar, dat spullen gratis aan armlastige inwoners geeft, niet in de kou te laten staan. Zijn petitie om te zorgen voor een fatsoenlijk nieuw onderkomen voor beide organisaties was maandagavond 366 keer getekend.

Dit is terug te lezen hier onder:

https://www.ad.nl/nissewaard/kolonie-vleermuizen-verhuist-om-sloop-van-lege-marckenburgh-mogelijk-te-maken~ab7578df/?fbclid=IwZnRzaAN2iTBleHRuA2FlbQIxMQABHkknso4azi04DamYwVmA8jX6OhyY83OZoRHVKNvcmZL6kFBKdAKuq8fZ4IoqaemYrHz6QgmlrNx_Hr8k8WCOw

Vandaag gaat er nieuwe petitie van start.

Hij gaat vandaag online..

03-11-2025 | Petitie Schaf de zomertijd af

Voor de Pers

Deze petitie is op mijn initiatief opgesteld, op aanzet van de Stichting Chanukah Concert, naar aanleiding van het besluit van het Koninklijk Concertgebouw om het Chanouka-concert met de Israëlische oppercantor Shai Abramson te annuleren. De petitie vraagt de overheid om duidelijke voorwaarden bij subsidie: geen steun aan instellingen die uitsluiting of antisemitisme toelaten. .

Update 2 november 2025: Concertgebouw zegt samenwerking met Stichting Chanukah Concert op.

Geen podium voor de IDF in Amsterdam! Vandaag is bekend geworden dat het Concertgebouw de huurovereenkomst met Stichting Chanukah Concert voor de geplande B’nai B’rith Chanoeka Concerten op 14 december heeft beëindigd. Het Concertgebouw had in eerste instantie de stichting verzocht de cantor van Israël en het IDF te vervangen voor een andere voorzanger.

+Lees meer...

Aan dit verzoek werd echter geen gehoor gegeven. Hierop heeft het Concertgebouw besloten Shai Abramson te weren en de huurovereenkomst per direct op te zeggen. De stichting kondigde aan juridische stappen te gaan ondernemen tegen het Concertgebouw.

We zijn in ieder geval ontzettend blij dat het Concertgebouw geen podium wil bieden aan het gezicht en de muzikale stem van de IDF. Op een feest van licht is geen plaats voor de vertegenwoordiger van een leger dat internationale akkoorden negeert en oorlogsmisdaden begaat.

In totaal hebben ruim 1000 mensen de petitie getekend om de komst van Shai Abramson te voorkomen. We willen iedereen hartelijk danken die hun stem hebben laten horen voor een feest van licht zonder racisme, haat en antisemitisme. Geen podium voor haat in Amsterdam!

Herinnering

Ik heb op de tijdelijke containers nog een herinneringsbericht geplakt om mensen nog een laatste mogelijkheid te geven om te tekenen. Om die reden zal ik de petitie in ieder geval dit weekend nog open laten staan. Het zou mooi zijn als we de 30 konden aantikken, dan zou 1/3 van de bewoners zich duidelijk hebben uitgesproken om onze afvalvoorziening nu eindelijk eens in goede banen te leiden. Leuk om te zien dat vuilnis een verbindende factor kan zijn, maar dit terzijde..

Deel de petitie

Beste buurtgenoten,

Deze petitie heb ik gedeeld met bewoners van Wilgengriend 1 t/m 53 en Klipgriend 40 t/m 46. Mocht u iemand kennen buiten deze adressen die ook graag wil ondertekenen, dan nodig ik u van harte uit om de petitie verder te delen.

Met vriendelijke groet, Felia.

Deel de petitie

Beste buurtgenoten,

Deze petitie heb ik gedeeld met bewoners van Wilgengriend 1 t/m 53 en Klipgriend 40 t/m 46. Mocht u iemand kennen buiten deze adressen die ook graag wil ondertekenen, dan nodig ik u van harte uit om de petitie verder te delen.

Met vriendelijke groet, Felia.