Burgers online betrekken bij beleid- en besluitvorming wordt een steeds normaler onderdeel van gemeentelijke participatietrajecten. Er bestaat een heel scala aan digitale middelen die hierbij behulpzaam zijn. Maar hoe weet je welke tool het beste past bij de doelstellingen van je gemeente? Om gemeenten hierbij te ondersteunen heeft Movisie de keuzewijzer e-tools 2.0 uitgebracht. Deze biedt een actueel overzicht van beschikbare tools, hun toepassingsmogelijkheden en ervaringen van gemeenten. In deze keuzewijzer is ook Petities.nl opgenomen.
Veel tools zijn gericht op gemeentelijke afdelingen die burgers bij het voorbereiden en uitvoeren van beleid willen betrekken. Maar Petities.nl is er speciaal voor de gemeenteraad (via de ondersteunende griffie) met een zogenaamd petitieloket en is goed voor het betrekken van burgers op initiatief van burgers, niet voor participatie op initiatief van de gemeente. De dialoog tussen burger en politiek vindt plaats met de petitie als 'interface', koppeling tussen de twee. Een antwoord op een petitie is dan ook niet per se positief.
Deze keuzewijzer is een geactualiseerde en verrijkte versie van de uitgave van 2018. Nieuw is de expliciete aandacht voor buurtplatforms en inclusie. Ook kun je van elke tool de praktijkervaring van een gemeente lezen inclusief tips voor gebruik. Hiermee is de keuzewijzer 2.0 nog meer een hulpmiddel voor het maken van een afgewogen keuze over de vorm van digitale burgerparticipatie.
Petities.nl heeft met veel plezier de eerste en bovenstaande alinea overgenomen van Movisie als minimale marketinginspanning richting griffiers die voor een petitieloket zouden moeten kiezen. Voor een habbekrats heeft de gemeente dan het grootst mogelijke bereik via de grootste politieke website van het land. Een petitieloket biedt ook oplossingen voor burgerinitiatieven, burgeragenderingen, volksinitiatieven en dergelijke.
Vooral burgers zijn beter af met een petitieloket omdat petities dan beter terecht komen en een antwoord krijgen. Vraag de griffier van uw gemeente om een petitieloket!
De petitie blijft open zolang er geen besluit is over behoud van DOT op deze plek.
Dankzij jullie steun is de petitie 'Behoud DOT - het icoon van Groningen' uitgegroeid tot een krachtige stem van duizenden betrokken inwoners en bezoekers. Daar zijn wij enorm dankbaar voor.
De gemeenteraad heeft aangegeven dat de besluitvorming over de toekomst van DOT is uitgesteld en dat een definitieve keuze mogelijk pas in 2026 wordt genomen.
Daarbij wordt ook onderzocht of het gebouw zou kunnen worden verplaatst. Voor ons is het belangrijk dit helder te benoemen: met behoud van DOT bedoelen wij behoud van DOT op deze plek, omdat juist de locatie onlosmakelijk verbonden is met de maatschappelijke, culturele en stedenbouwkundige waarde van het gebouw.
Omdat er nog geen definitieve beslissing is genomen, hebben wij besloten de petitie open te houden. Zo blijft zichtbaar hoeveel mensen DOT op deze plek belangrijk vinden en blijft dit geluid gehoord worden zolang alle opties nog op tafel liggen.
Zodra er een definitieve beslissing is genomen over het behoud van DOT op deze locatie, zullen wij de petitie aanbieden.
Dank voor jullie betrokkenheid en steun.
Samen laten we zien dat DOT ertoe doet.
Ken je anderen die DOT ook op deze plek willen behouden? Delen van de petitie helpt enorm: https://behouddot.petities.nl
Wij hebben op 27 januari 2026 met grote teleurstelling vernomen dat alle bezwaren tegen de verleende kapvergunning zijn afgewezen of niet-ontvankelijk zijn verklaard door de Algemene Bezwaarschriftencommissie van de gemeente Rotterdam.
Wij zijn niet van plan te berusten in de nieuwe situatie. Inmiddels hebben we bij de rechter een voorlopige voorziening aangevraagd om te voorkomen dat men meteen gaat kappen.
En nu gaan we in beroep om de prachtige bomen – en de biodiversiteit in het kwetsbare natuurgebied vol met vleermuizen, cruciaal in dit stedelijke ecosysteem – te kunnen behouden.
https://aalsmeervandaag.nl/columns/pierres-pennenstreken-spoorlaandrang 10 maart 2025 ‘Bied de 17 oude huisjes aan de Spoorlaan als ‘kluswoning’ aan,’ schreef ik in de vorige Pennenstreek. Want ik wilde voorkomen wat er met de afbraak en nieuwbouw van het Rooie Dorp aan de Machineweg is gebeurd: dat heeft meer dan tien jaar braak gelegen voordat er iets nieuws stond.
(zie: Pennenstreek 385 ‘Bestuurlui’) Dat kluswoning-idee vond weerklank: het stukkie werd meer dan 2100 keer gelezen (op Facebook bereikte het bijna 40.000 mensen) en alle reacties waren positief. Dus: wat te doen? Hoe zouden wij de eigenaar Eigen Haard en de gemeente Aalsmeer kunnen bewegen het plannetje tot uitvoering te brengen? Daar zijn tal van manieren voor:
Bedelf de gemeente en de woningcorporatie met brieven (voor de jongere generatie: een beschreven papier in een envelop met een postzegel erop in een brievenbus van KPN Post stoppen) van belangstellenden. Het ‘Postadres’ van Eigen Haard is: Postbus 67065 – 1060 JB Amsterdam. Van de Gemeente Aalsmeer: Postbus 253 – 1430 AG Aalsmeer. Brieven kunnen ook worden afgegeven aan de balie van het gemeentehuis; vraag in dat geval om een ‘bewijs van ontvangst’! Stuur belangstellende e-mails naar de gemeente: info@aalsmeer.nl, de wethouders Bart Kabout CDA, Willem Kikkert D66 en Sven Spaargaren VVD: college@aalsmeer.nl, en/of naar de fractievoorzitters in de gemeenteraad: Absoluut Aalsmeer dick.kuin@aalsmeer.nl, D66 sybrand.de.vries@aalsmeer.nl, GroenLinks ronald.fransen@aalsmeer.nl, PvdA jelle.buisma@aalsmeer.nl, VVD sissi.mijwaart@aalsmeer.nl, CDA dirk.van.willegen@aalsmeer.nl en/of FlorAalsmeer judith.keessen@aalsmeer.nl. De raad heeft het recht van initiatief: hiermee kan een raadslid aandacht vragen voor bepaalde onderwerpen die het college nog niet heeft opgepakt. Eigen Haard kan worden benaderd door het invullen van een contactformulier. Maak gebruik van de mogelijkheid om een ‘maatschappelijk initiatief’ bij het college in te dienen, volgens de ‘Participatieverordening Aalsmeer 2024’ die op 28-11-2024 van kracht is geworden. Start een petitie. Een petitie bestaat uit drie delen: namens wie, waar gaat het over, wat wilt u? Alles wat u hier invult is te wijzigen totdat de petitie ondertekend is. Ik hoop dat er iets gaat lukken. Op de barricades! Voor de kluswoning! Tegen de sloopkogel!
Maureen Spaargaren schreef: 14 maart 2025 om 16:47 Lekker laten staan en voor jongeren en wel betaalbaar dat lijkt mij een goed idee
G Albers schreef: 12 maart 2025 om 07:37 Heel goed idee
Cisca v Gennip schreef: 12 maart 2025 om 06:12 Prachtige Aalsmeerse huizen! Laten staan voor opknap! Geen afbraak! Mooi maken de Spoorlaan. De hele oud Aalsmeerse buurt, laten zoals het is. Zuinig op zijn.
Cees Saarloos schreef: 11 maart 2025 om 13:29 Maar moet in Aalsmeer wonen
henk de vries schreef: 10 maart 2025 om 16:05 gaan we doen
Onderzoek naar nieuwe woningen in Spoorlaan
Nieuwe Meerbode: Aalsmeer – Het college van burgemeester en wethouders heeft woningbouwvereniging Eigen Haard groen licht gegeven voor een onderzoek naar de haalbaarheid van het bouwen van nieuwe woningen in de Spoorlaan. De huidige woningen (...) lees verder.
Gemeente Castricum ondertekend ook de oproep van 15 Gemeenten tegen nachtvluchten Schiphol.
Het Bewonerscollectief Limmen heeft een pittige brief geschreven aan de wethouders Slettenhaar en Schram om zich te herbezinnen op hun eerdere standpunt om NIET deel te nemen aan het initiatief van 15 gemeenten om te stoppen met nachtvluchten naar Schiphol, Daarnaast heeft PvdA/GL Castricum vragen gesteld aan de gemeenteraad en heeft een motie ingediend om met het initiatief van de betrokken gemeenten mee te doen. De motie is aangenomen zodat dat de Gemeente Castricum ook aansluit bij de oproep.
Voor 16 stemmen, Tegen 7 stemmen. Voorwaar een duidelijk signaal dat de wethouders niet de mening van de raad vertegenwoordigde. Dat is dus nu rechtgezet.
De gemeenten die de oproep doen zijn: Aalsmeer, Amsterdam, Beverwijk, Haarlem, Heemskerk, Heiloo, Kaag en Braassem, Landsmeer, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Teylingen, Uitgeest, Wormerland en Zaanstad. Ze hopen dat andere gemeenten zich bij de oproep aansluiten. Nu dus ook Castricum.
Vandaag, 30 januari 2026, is het contract getekend tussen de eigenaar van de Poorthuisjes, de Alliantie, en Stichting LOLA, die de Poorthuisjes gaat beheren. Het nieuwe huurcontract garandeert een maatschappelijke en creatieve invulling van de Poorthuisjes, waarmee de twee ruimtes voor culturele activiteiten en buurtinitiatieven in de Indische buurt zijn behouden.
Dat betekent dat de actie succesvol is geweest!
Iedereen heel erg bedankt voor het steunen van onze actie! En kom vooral een keertje langs bij een van de vele activiteiten in de Poorthuisjes het komende jaar. Berichten daarover verschijnen op het Instagramaccount van @depo_orthuisjes, @stichtingvanderpekblok en @yourdomesticnightmare.
Bedankt! Deze petitie verder helpen? Deel de link door aan minimaal 3 kennissen + deel op social media!.
Gisteravond heeft, met 1304 ondertekenaars op de teller, de Oordeelvormende vergadering van de Gemeenteraad van Ede plaatsgevonden. Er was een uur voor uitgetrokken, maar de vergadering duurde twee keer zo lang.
Het onderwerp tunnelijsbaan biedt veel stof voor gesprek. Zie de stream: https://ede.raadsinformatie.nl/bijeenkomst/1391540/PolitiekeDagEde-Oordeelvormend_29-01-2026, de bewegende beelden beginnen na 10:35 minuten.
In de Raad is duidelijk grote sympathie voor de sociaal maatschappelijke rol die bewegen op het ijs en vooral het schaatsen vervult. Een aantal partijen spreekt zich duidelijk uit vóór een ijsbaan. Er lijken moties te worden ingediend om het College opdracht te geven om het proces te versnellen en om versneld te onderzoeken of een beoogde lokatie, ten zuiden van de A12 te benutten valt en om in gesprek met de exploitant van SchaatsbaanRotterdam de businesscase te actualiseren. De Wethouder van Sport juicht een dergelijke opdracht toe. Op donderdag 12 februari weten pas we echt wat we bereikt hebben want dan vindt besluitvorming plaats over de ingediende moties.