U, de petitionaris

Nieuws

Vragen, motie, burgerinitiatief, sluiting

Vragen in de Raadsvergadering

Naar aanleiding van de petitie zijn er vragen gesteld in de Raadsvergadering door P21. Dit is de enige fractie die ons initiatief vanaf het begin heeft gesteund. Hun actie heeft een aantal nieuwe inzichten gegeven:

  • In mei was al duidelijk dat Laco en gemeente geen akkoord zouden bereiken over de benodigde investeringen. Wethouder Dekker (Liberalen) heeft om onduidelijke redenen gekozen op dat moment zowel de Raad als de burgers niet van deze uitkomst te informeren.

  • Laco en de gemeente Bunnik zijn in mei overeengekomen alle communicatie over de sluiting met elkaar af te stemmen. Desondanks heeft Laco er in juni toch voor gekozen de publiciteit te zoeken. Er was op dat moment vanuit de gemeente of wethouder nog geen nieuws naar buiten gebracht. Wat daarbij de exacte drijfveer van Laco was, is niet duidelijk.

Aangenomen motie in de Raad: hoera of horror?

Op basis van de petitie met uw stem hebben zowel P21 als De Liberalen een motie voorbereid. P21 wilde nogmaals terug naar de tekentafel en vroeg de wethouder andere opties te verkennen om het zwembad open te houden. De Liberalen aan de andere kant steunen hun wethouder en zijn van mening dat dit station al in mei gepasseerd is. Hun motie zette het burgerinitiatief centraal met financiële ondersteuning vanuit de gemeente. CDA en Bunniks Belang wilden beide moties niet steunen en hebben geen enkele toenadering gezocht tot het burgercollectief om het zwembad te behouden.

Om een meerderheid te kunnen behalen in de Raad is er in gezamenlijk overleg tussen de fracties besloten verder te gaan met de motie van De Liberalen. En met succes. Dit heeft u o.a. kunnen lezen in het Groentje.

Dit klinkt als positief nieuws maar betekent feitelijk dat er tijdens de zomervakantie in krap vier weken een burgerinitiatief opgezet moet worden dat Laco direct en absolute financiële zekerheid geeft per 1 september.

Uw stem en die van andere burgers vinden we belangrijk. Vanuit het actiecomité is er daarom in de afgelopen periode gekeken naar de haalbaarheid van een burgerinitiatief of een partnership.

Een burgerinitiatief ter waarde van €160.000

Allereerst is er met Laco gesproken om de benodigde investeringen duidelijk te krijgen. Om het bad acht jaar open te houden is €240.000 nodig. Deze investering is direct nodig en kan niet uitgesmeerd worden over acht jaar. Het zwembad moet namelijk verbouwd worden om aan nieuwe wet- en regelgeving te voldoen. De gemeente is bereid om hier €80.000 van te betalen.

Sporthuis Bunnik werd initieel gezien als mogelijke partner van onze actie. Hoewel Sporthuis Bunnik zeer bereid was te helpen, blijkt dat de stichting geen gelden tot haar beschikking heeft. Ook een combinatie met sponsoring door bedrijven is onderzocht, maar lijkt niet kansrijk door de huidige financiele situatie waar met name de grootste Bunnikse bedrijven zich in bevinden.

Een initiatief volledig opgezet door burgers blijft dan over als een mogelijke manier om het restbedrag van €160.000 bij elkaar te krijgen. Dit moet dan op 31 augustus mét financiële zekerheid rond zijn. Alleen dan wil Laco van de sluiting afzien.

Laco geeft zelf aan geen investeringen meer te doen, gezien de situatie die is ontstaan.

Sluiting zwembad onvermijdelijk door opgelegde tijdsdruk

Met de feiten boven tafel, hebben we met pijn in ons hart de volgende conclusie moeten trekken: de haalbaarheid van een burgerinitiatief is nihil. Daarmee lijkt de sluiting van het zwembad in Bunnik onvermijdelijk.

Met nog slechts vier weken op de teller voor sluiting én in vakantietijd, is het voor ons burgers onmogelijk een initiatief van deze schaal op te zetten. Een crowdfunding actie zou het makkelijkst zijn. Maar €160.000 is een enorm bedrag. Wordt het bedrag niet gehaald, dan sluit Laco alsnog haar deuren. Via een crowdfunding platform is het niet mogelijk om overgemaakt geld terug te storten aan donateurs. In onze ogen is dat een vervelende situatie en onwenselijke situatie.

Het is duidelijk dat in dit politieke spel wethouder Dekker en Laco (al dan niet bewust) nagelaten hebben burgers op tijd te informeren van dit belangrijke besluit. De ingediende motie van De Liberalen komt daarmee eerder in de buurt van een wassen neus dan een daadwerkelijke handreiking. Ook Laco laat duidelijk weten dat ze het bad niet langer kunnen openhouden, zonder dat er geld komt.

Afronding 'Laat Zwembad Bunnik niet Zinken'

Omdat de gemeente een toezegging kon doen van €80.000, willen we nog wel graag weten wat er nu met dit geld gebeurt als het zwembad sluit. Omdat wethouder Dekker met vakantie is, gaan we hierover in gesprek met het afdelingshoofd van de gemeente. Daarnaast staat er ook nog telefonisch contact gepland met P21 en De Liberalen over de uitkomst van het burgerinitiatief.

Tot slot

Wij als ouders zijn erg teleurgesteld in deze gang van zaken. We hebben samen met u in ieder geval geprobeerd het verschil te maken voor onze kinderen, de inwoners van de gemeente Bunnik en overige gebruikers van het zwembad. We hopen u met dit bericht voldoende te hebben geïnformeerd over onze inspanningen. En mocht u nog ?160.000 hebben liggen, laat het ons dan vooral weten vóór 31 augustus :)!

Vriendelijke groet,

Actiegroep 'Laat Zwembad Bunnik niet Zinken'

27-07-2020 | Petitie Laat zwembad Bunnik niet zinken

Goed OV is een maatschappelijke voorziening - niet beoordelen als kostenefficient!

Aan de Gemeente: wederom dank voor uw snelle reactie. Zoals eerder aangegeven, prima onderbouwd met focus op de voordelen: kortere route, rijtijdvoordeel en kostenbesparing.

En dat laatste is nu juist waartegen wij ageren: met maatschappelijk belang van goed en bereikbaar OV voor iedereen mag niet worden afgemeten tegen voordeel voor enkelen en portemonnee. U weet ook: als de buslijn eenmaal is verdwenen, komt ie nooit meer terug.

+Lees meer...

Evalueren gaat dan over een niet meer bestaande situatie dus uitkomst is nu al duidelijk. U geeft aan dat alternatieven voldoende zijn afgewogen, maar hierin zijn de betroffen bewoners niet in meegenomen. Uw reactie dat bijstelling in de toekomst mogelijk blijft maar uw excuus dat dat nu (voor ingang nieuwe dienstregeling) niet meer mogelijk is, is een dooddoener. Het is simpelweg continueren van een bestaande situatie: waar een wil is, is een weg.

Pikant detail is dat u senioren ziet als een 'beperkte groep' en deze doelgroep verwijst naar 'wmo-vervoer in de vorm van de regiotaxi wanneer reizen met het reguliere openbaar vervoer niet mogelijk is' vind ik stigmatiserend en zeker niet in lijn met eerder genoemde effieciency doelstelling! En dan gaat u niet verder in op de kapitaalvernietiging van 12 onlangs geplaatste nieuwe bushoekjes ( ).

Als dit de finale mening is van de Gemeente, rest ons niets anders dan de burgers en politiek te mobiliseren en de publiciteit te zoeken. Onze petitie bus2moetblijven.petitie.nl heeft inmiddels al meer dan 200 steunbetuigers.

18-11-2025 | Petitie Behoud bus 2 in Enschede

Water onder druk: hoe staat de Gemeente Gilze en Rijen ervoor?

Water lijkt vanzelfsprekend, maar in Gilze en Rijen staat de beschikbaarheid én kwaliteit ervan steeds meer onder druk. Brabant kampt al jaren met verdroging en een dreigend drinkwatertekort.

+Lees meer...

Volgens Brabant Water zijn de wettelijke waterreserves in de provincie vrijwel uitgeput, vooral in West-Brabant, waar onze gemeente onder valt.

Het water is nu nog schoon: het wordt diep uit beschermde grondwaterlagen gewonnen en intensief gecontroleerd. Toch liggen risico’s op de loer, bijvoorbeeld door vervuiling in leidingen of door hoge waterdruk bij extreme buien.

Binnen de waterketen spelen meerdere partijen een rol. De gemeente beheert het rioolstelsel en werkt steeds vaker met gescheiden systemen en infiltratiebuizen om regenwater te laten wegzakken in de bodem - essentieel tegen verdroging. Ook wadi’s helpen om piekbuien op te vangen.

Maar de grote verantwoordelijkheid ligt niet alleen bij de gemeente: de provincie bepaalt hoeveel water opgepompt mag worden, het waterschap Brabantse Delta bewaakt de waterkwaliteit en zuivert het rioolwater, en Brabant Water produceert ons drinkwater.

Doet de gemeente genoeg? Ze zet stappen met infiltratie, afkoppelen en rioleringsoptimalisatie, maar de vraag is of dit voldoende is voor een toekomst met heftigere regenval, langere droogteperiodes en groeiende vraag. Tegelijk stijgen de drinkwaterkosten en wordt uitbreiding van waterconcessies steeds lastiger.

De komende jaren moet Gilze en Rijen sterker inzetten op waterbesparing, vergroening, afkoppeling van regenwater én samenwerking met provincie en waterschap. Want alleen zo blijft er straks nog voldoende schoon drinkwater voor iedereen.

In aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag 18 maart 2026 hebben inwoners van Gilze en Rijen de petitie “Voor een Leefbaar Gilze en Rijen” gelanceerd. Met deze petitie willen inwoners de politiek dwingen haar groene beloftes eindelijk waar te maken. De petitie loopt tot 31 januari 2026 en zal daarna officieel worden aangeboden aan alle lokale politieke partijen.

Ondertekenen kan via: https://duurzaamgilzeenrijen.petities.nl

Politieke Brigade Meer informatie: onsgilzerijen.nl/pagina/politieke-brigade politiekebrigade@gmail.com

Update

Inmiddels zijn er al twee bijeenkomsten geweest van de gemeenteraad, de politiek heeft dit onderwerp gelukkig zelf ook opgepakt. De eerste bijeenkomst gaf ruimte aan 15 insprekers die hun ervaringen mochten delen met Siem.

+Lees meer...

De tweede bijeenkomst was een debat, wat nog vervolgd gaat worden. Er zijn gelukkig een aantal betrokken raadsleden die zich hard maken voor de cliënten die geraakt worden door de ontwikkelingen rondom Siem. Er gebeurt dus wel degelijk wat!

De petitie zal ook nog een keer worden overgedragen aan de gemeente. Hoe meer handtekeningen we hebben, hoe meer er ook een punt kan worden gemaakt naar de gemeente. De petitie delen en ondertekenen wordt daarom erg gewaardeerd.

Update: 2e Reactie Gemeente Enschede

Jaarlijks voeren gemeente, provincie en vervoerder gesprekken over het buslijnennet in Twente. In de evaluatie van het huidige lijnennet is de route van lijn 2 naar boven gekomen.

+Lees meer...

In de analyse valt op dat de haltes in Bolhaar en op de Vanekerstraat maar beperkt gebruikt worden. In totaal maken er van de vier haltes in Bolhaar minder dan 30 instappers per dag gebruik van de bus. Dat is minder dan bijvoorbeeld de halte Wkc Deppenbroek. Tegelijkertijd zijn reizigers op de heenweg of de terugweg lang onderweg van of naar het station of centrum. Dit komt door de lange lusroute. De huidige route is daarmee niet optimaal.

De toevoeging van lijn 60 eind 2023 biedt de mogelijkheid om de route van lijn 2 te verkorten, omdat er een alternatief is. Dat levert voor het overgrote deel van de reizigers in Deppenbroek een verbetering op in de vorm van een kortere reistijd. Er zijn hiervoor meerdere varianten overwogen. Ervaringen van soortgelijke casussen in de regio Twente laten zien dat het gebruik en de klanttevredenheid van het openbaar vervoer toeneemt. Het nemen van deze maatregel past vandaar bij de doelstellingen om het gebruik van ov te laten toenemen.

Voor veruit de meeste reizigers zijn de alternatieve haltes van lijn 60 of lijn 2 maximaal 300 meter lopen. Gezien het gebruik is dit een passend alternatief. Lijn 60 sluit op de meeste momenten op de dag aan op de IC naar de Randstad. Op enkele momenten is deze overstap krap en we onderzoeken we of deze aansluiting nog kunnen verbeteren.

Op de haltes in Bolhaar en op de Vanekerstraat is ongeveer 10-15% van de instappers senior. Het gaat hier dus om een beperkte groep en we zien niet dat dit aantal toeneemt. Voor deze doelgroep bestaat er ook wmo-vervoer in de vorm van de regiotaxi wanneer reizen met het reguliere openbaar vervoer niet mogelijk is.

In het beoordelen van de alternatieven hebben wij onderzocht of een extra lijn naar Bolhaar, een omlegging van lijn 60, of een alternerende route van lijn 2 wenselijk zijn. Wij hebben hier niet voor gekozen omdat de nadelen voor andere reizigers zeer groot zijn. Ook staan de hoge kosten niet in verhouding tot het zeer lage gebruik, zeker omdat er alternatieven voorhanden zijn. Er is afgesproken om de route medio volgend jaar te evalueren. Op basis daarvan kunnen er nog wijzigingen plaatsvinden. Op dit moment is het vanwege alle voorbereidende werkzaamheden voor de nieuwe dienstregeling niet meer mogelijk om nog wijzigingen aan te brengen.

18-11-2025 | Petitie Behoud bus 2 in Enschede

Meer dan 1200 ondertekenaars!

Na ruim een week zijn er al meer dan 1200 ondertekenaars van de Petitie. Bedankt iedereen die dit mogelijk hebben gemaakt..

Contact met het justitie en veiligheidsorgaan binnen de tweede kamer

18-11-2025: Zojuist is er telefonisch contact geweest met bovenstaand orgaan. We zijn weer wat wijzer en gaan door met de strijd en weten nu welke kant we uit moeten om dit echt in de kamer te krijgen.

+Lees meer...

Alle ondertekenaars mijn oprechte dank.

on hold

"De petitie is momenteel even on hold. Zodra de kwestie is opgelost, zal de petitie weer actief worden.

+Lees meer...

Bedankt voor jullie geduld!"

Voortgang Ruiterpaden Goirle & hoe je op de hoogte kan blijven

Dag ruiter en/of menner,

In de afgelopen maanden heb je onze petitie 'Verbeteren paardenroutes gemeente Goirle' ondertekend. Dankjewel voor je steun! We willen graag laten weten wat er in de tussentijd allemaal is gebeurd en wat er nog staat te gebeuren.

Meer dan 120 ondertekeningen hebben ervoor gezorgd dat we in gesprek zijn met de gemeente Goirle, Brabants Landschap en BrabantPartners om de ruiterpaden in Goirle te behouden en verbeteren.

+Lees meer...

Ook KNHS ondersteunt ons met de ervaringen die zij elders in Nederland hebben opgedaan.

Wat gaan we doen?

  • We gaan de grote omliggende stallen en maneges actiever betrekken om met ons mee te denken. (Zij ontvangen hierover een aparte e-mail.)
  • We gaan wensen voor ruiterpaden op een kaart intekenen. Vervolgens worden deze wensen besproken met de landeigenaren.
  • Het daadwerkelijk uitrollen van het ruiternetwerk samen met o.a. de gemeente, Brabants Landschap, BrabantPartners, KNHS en omliggende grote stallen/maneges.
  • We willen dat ruiters makkelijk en centraal kunnen melden waar er problemen zijn op de ruiterpaden.
  • We willen jaarlijks een onderhoudsdag organiseren waarbij enthousiaste ruiters helpen.

Wil je op de hoogte blijven? Helaas kunnen we je e-mailadres niet inzien. Geef daarom je naam en emailadres door aan paardenroutesgoirle@gmail.com. Wanneer er nieuwe ontwikkelingen zijn, ontvang je hierover een e-mail. Geef ook aan of je interesse hebt om een bijdrage te leveren tijdens de jaarlijkse onderhoudsdag.

Vriendelijke groet,

Werkgroep Paardenroutes Goirle

Daniëlle, Linda, Leandra, Corrie, Nicole en Claire